Faculty and Staff

ADMINISTRATION

(801) 794-6740

DeAnn Nielsen
Principal
Jeff "Whites" Nelson
Assistant Principal
Shea Bradshaw
Assistant Principal

COUNSELING

801-794-6745

Shaun Blakey
Counselor, Basketball Coach
Amy Bond
Counselor
Rachelle Miner
Counselor, Department Chair
Bree Moulton
Counselor
Margaret Raine
Counseling Secretary
Diane Wixom
Registrar

CAMPUS SECURITY

Jade Andersen
TSA
Kurt Ballantyne
School Resource Officer

LIBRARIAN

Casey Mattinson
Librarian

ENGLISH

(801) 794-6740

Brett Andrus
English Teacher, Track and Cross Country Coach
Kami Bone
English Teacher
Room: C210
Caitlyn Dahl
English Teacher, Assistant Cheer Coach
Jennifer Dunn
English Teacher
Rachel Neeley
English Teacher, English 1010 Teacher
Stephen Nothum
English Teacher
Marissa Palmer
English Teacher
Karlee Powell
English Teacher
Katie Schrecengost
English Teacher

MATH

Steve Boyack
Math Teacher
Alyssa Facer
Math Teacher
Greg Henry
Math Teacher
Thomas Marker
AP Calculus, AP Statistics, Basketball Coach
Justin Nelson
Math Teacher, Head Girls Golf Coach
Rachel Rigby
Math Teacher
Lori Thomas
Math Teacher

SCIENCE

Cory Green
AP Biology, Biology, Chemistry Teacher, Head Womens Basketball Coach
Eric Hyer
Biology, Astronomy, Geology Teacher, Driver Education Director
Cassie Reese
Anatomy & Physiology Teacher, Head Softball Coach
Kyle Miller
Physics Teacher
Brittany Rogers
Chemistry/Physics Teacher
Denise Villarta
AP Chemistry Teacher

PERFORMING & FINE ARTS

Molly Brenchley
Business Teacher, Business Communications, Dance Teacher and Drill Coach
Jethro Gillespie
Drawing and Painting Teacher, AP Art
Joshua Hurst
Band Director
Dave Jones
Art Teacher - Ceramics
Aileen Keliiliki
Orchestra Director
Bradley Moss
Drama Teacher - Technical Theater, Film & Video, Film History
Karla Palfreyman
Financial Lit., Dance Teacher and Dance Company
Braden Rymer
Choir Director and AP Music Teacher

WORLD LANGUAGES

Melinda Banks
German Teacher
Brad Burtenshaw
Spanish Teacher, Advanced Conditioning - Head Football Coach
Tom Porter
Spanish Teacher
Lori Zaremba
American Sign Language

HEALTHY LIFESTYLES

Dave Boyack
PE Teacher, Athletic Director
Lisa Corrigan
Health/PE Teacher
Jessica Elton
PE Teacher
Justin Judkins
PE & Weight Training, Head Wrestling Coach
Cassie Reese
P.E. Teacher, Softball Coach and Healthy Lifetstyles Department Chair

SOCIAL STUDIES

Johnny Averett
US History Teacher, Head Mens Basketball Coach
Dana Boyack
US Studies/Financial Literature
Jeff Lake
Social Studies, Financial Literacy Teacher, Head Girls Soccer Coach
Gary Miner
AP History, US Govt. & Ciitzenship Teacher, Head Baseball Coach, Football Coach
Scott Neilson
Social Studies Teacher
Gregg Smith
Social Studies Teacher, Student Government Advisor
Darrell Wyatt
AP Psychology, Sports Psychology, Head Cross Country Coach, Head Track Coach

CAREER & TECHNICAL EDUCATION

Kathryn Crandall
Family & Consumer Science Teacher, Sewing, Child Development
Savannah Davies
Family & Consumer Science Teacher, Culinary Arts, Pro Start Advisor
Robyn Dunn
Internship Coordinator and Work Based Learning
Rob Eastmond
Computer Programming, Robotics & Automation Teacher
Jennifer Gardner
Agriculture Teacher, FFA Advisor
Ashley Jensen
FFA Advisor
Jessica Knotts
Family & Consumer Science Teacher, Foods, Interior Design
Tyler Lewis
Commercial Photography Teacher, Yearbook Advisor
Alan Marvin
Business Teacher, DECA Advisor
Jared Massic
Welding Teacher, VICA Skills USA
Trenton McGregor
TV Broadcasting, Digital Media Teacher
Krista Prusak
Health Occupations Teacher, Head Athletic Trainer
Mark Roberts
Drafting, Woodworking Teacher, Football Coach
Seth Spainhower
Business Communications, Accounting Teacher

SPECIAL PROGRAMS

Irene Barrow
Special Education Teacher
Kyra Benson
Special Education Teacher
Joanna Jenkins
School Psychologist
Kristie McMurdie
Special Education Teacher, Dept. Coordinator, Math Teacher
Camille Neilson
Special Education Teacher
Lillian Reynaud
Special Programs Technician
Kylee Spainhower
Special Programs Technician
Jana Vance
Special Programs Technician

SUPPORT STAFF

(801) 794-6740

Jill Christianson
Assistant Finance Secretary
Cheryl Davis
Attendance Secretary
Julie Farnworth
Copy Technician - Bookstore
Mary Lynne Graff
Secretary
Joy Maughan
Main Office Secretary
Melony Mortensen
Financial Secretary
D'Dee Rex
Copy Technician - Bookstore
Michelle Richins
Computer Lab Tech
Kamryn Rose
Tracker, Assist. Student Council Adviser, Girls Tennis Coach
Whitney Wall
Assistant Financial Secretary

CUSTODIAL

(801) 794-6740

Carson Bott
Grounds & Building Maintenance
Tyler Hastain
Lead Night Custodian
Doug Loveless
Head Custodian
Talie Roundy
Day Custodian
Jeff McCloud
Night Custodian