Science Olympiad Results from SUU

Attributions: 
Story and photo from Kyle Miller.
Science Olympiad team.

For those of you following the science Olympiad team, below are the individual results from our competition at SUU from last week.  We took first place overall and are really excited to head to state on April 15th.  Please congratulate these amazing students if you get a chance.

Astronomy First Place               Delaney Rose & Logan Marks 
Astronomy Third Place              Adam Syndergaard & Luke Huntington
Chem Lab First Place                Michaela McCown & Sierra Jensen 
Disease Detectives First Place  Michaela McCown & Madyson Meeks 
Dynamic Planet First Place        Delaney Rose & Joey DelaCruz 
Electric Vehicle Second Place    Nathen Stark & Nathan Austin
Electric Vehicle Third Place         Leslie Day & Madyson Meeks
Forensics First Place                  Cooper Hunley & Layna Jacobson
Game On First Place                Joey DelaCruz & Logan Marks
Game On Second Place            Nathan Austin & Dalton Hawk
Helicopters First Place               Adam Syndergaard & Bruce Gill
Helicopters Third Place              Anne Dallon & Madyson Meeks
Hovercraft First Place                Philip Richey & Logan Marks
Hovercraft Second Place            Elliot Layton & Seth Brown
Hydrogeology First Place           Joey DelaCruz & Kaden Call
Hydrogeology Third Place             Jonny Stites & Bruce Gill
Invasive Species Second Place    Kayden Mortensen & Jessica Pratt
Materials Science                         Jonny Stites & Lauren von Bose 
Microbe Mission Second Place   Michaela McCown & Kaden Call
Optics First Place                         Philip Richey & Gideon Hale
Remote Sensing Second Place      Sierra Jensen & Michaela McCown
Robot Arm First Place                   Heidyn von Bose & Josh Green
Robot Arm Second Place               Nathen Stark & Nathan Austin 
Robot Arm Third Place                      Gideon Hale & Madyson Meeks
Rocks & Minerals First Place              Delaney Rose & Sierra Jensen
Towers First Place                          Madyson Meeks & Anne Dallon
Towers Second Place                     Heidyn von Bose & Josh Green
Wind Power Second Place             Philip Richey