Science Olympiad Wins Regionals

Attributions: 
Story and photo by Kyle Miller.

Our Science Olympiad team competed at Snow College this Saturday and took first for our region. This qualifies us for state where we hope (fingers crossed) to win our third state title in a row. Congratulate the following students when you see them:

Adam Syndergaard
Gold Towers, Bronze Helicopters, Bronze Astronomy                                                          
Anne Dallon Gold Anatomy                                                                                                                           
Bruce Gill Gold Hydrogeology, Silver Dynamic Planet                                                                                      
Cooper Hunley Bronze Materials Science, Bronze Forensics, Silver Experimental Design                                
Dalton Hawk Bronze Game On                                                                                                                    
Delaney Rose Gold Astronomy, Gold Dynamic Planet, Gold Materials Science, Bronze Bottle Rocket, Silver Rocks & Minerals
Elliot Layton Silver Ecology                                                                                                                            
Gideon Hale Gold Optics, Silver Experimental Design                                                                                      
Heidi Jacobson Silver Experimental Design                                                                                                    
Heidyn von Bose Gold Towers, Gold Robot Arm, Bronze Materials Science                                                    
Jessica Pratt Bronze Invasive Species                                                                                                              
Joey DelaCruz Gold Experimental Design, Silver Hydrogeology                                                                        
Jonny Stites Gold Ecology, Gold Materials Science, Silver Rocks & Minerals, Bronze Bottle Rocket   
Joseph Draut Gold Remote Sensing, Bronze Rocks & Minerals                                                                        
Joshua Green Bronze Robot Arm                                                                                                                     
Julie Carlson Bronze Forensics, Bronze Invasive Species, Silver Dynamic Planet                                              
Kaden Call Gold Microbe Mission, Silver Disease Detectives                                                                            
Kaleah Jackson Gold Ecology, Gold Invasive Species                                                                                    
Kayden Mortensen Silver Ecology                                                                                                                
Lauren von Bose Gold Optics                                                                                                                         
Layna Jacobson Gold Remote Sensing, Bronze Astronomy, Bronze Rocks & Minerals                                        
Leslie Day Gold Invasive Species, Silver Forensics, Bronze Optics                                              
Locke Hansen Gold Dynamic Planet, Gold Hovercraft                                                                                      
Logan Marks Gold Experimental Design, Bronze Robot Arm                                                                        
Madyson Meeks Gold Anatomy                                                                                                                  
Michaela McCown Silver Disease Detectives, Silver Game On, Gold Microbe Mission, Silver Chem Lab            
Nathan Austin Silver Game On, Bronze Wind Power                                                                                      
Nathen Stark Silver Towers, Silver Remote Sensing                                                                                          
Philip Richey Bronze Wind Power                                                                                                                    
Ryan Smith Silver Electric Vehicle, Silver Wind Power                                                                                         
Seth Brown Gold Robot Arm                                                                                                                          
Shayla Nielson Silver Towers                                                                                                                         
Sierra Jensen Silver Remote Sensing, Silver Chem Lab, Gold Experimental Design